Co można zabrać do bagażu podręcznego do samolotu?

Loty samolotem stały się jedną z najpopularniejszych form podróżowania, szczególnie na długie dystanse. Nic dziwnego – to często najszybszy sposób przemieszczania się, zwłaszcza jeśli szkoda nam wakacji lub urlopu na długie i wyczerpujące trasy samochodem czy pociągiem. Poza oczywistymi korzyściami korzystanie z samolotu może przysporzyć też nieco problemów – jednym z nich jest pakowanie bagażu podręcznego. Co możesz zabrać, aby nie narobić sobie kłopotów?

 

Bagaż podręczny w odpowiednim rozmiarze

Linie samolotowe nakładają na swoich pasażerów wiele ograniczeń, również w kwestii bagażu. Wszystkie zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym. Z tego powodu musisz liczyć się z obowiązującymi zasadami już na etapie pakowania bagażu podręcznego. Ważne, aby zadbać o jego odpowiednie wymiary. Są one podyktowane rozmiarem luku bagażowego, który znajduje się nad siedzeniami. Nie wiesz, w co się spakować, aby spełnić wymogi? Wybierz naszą stylową walizkę kabinową Fashion w kolorze zielonym lub kremowym.

Ograniczenia dotyczące wymiarów nieco różnią się od siebie w zależności od tego, z usług jakiego przewoźnika korzystasz. Poniżej przedstawiamy wytyczne obowiązujące w najpopularniejszych liniach lotniczych.

  • Polskie Linie Lotnicze LOT wymagają zachowania wymiarów bagażu podręcznego nie większych niż 55 x 40 x 23 cm. Waga maksymalna może się różnić w zależności od wybranej klasy i wynosi od 8 do 12 kg.
  • Ryanair – jedna z najchętniej wybieranych linii lotniczych – dopuszcza wniesienie na pokład tylko jednej sztuki bagażu podręcznego o wymiarach 40 x 25 x 20 cm, z wagą maksymalną 10 kg. Potrzebujesz dodatkowego bagażu podręcznego? Możesz wybrać ofertę Pierwszeństwa wejścia na pokład – w tym przypadku zyskujesz możliwość wniesienia do samolotu dodatkowego bagażu o wymiarach maksymalnych 55 x 40 x 20 cm i wadze 10 kg.
  • Wizzair nakazuje swoim pasażerom spakowanie się do bagażu podręcznego o wymiarach 40 x 30 x 20 cm i maksymalnej wadze 10 kg.

 

Co można zabrać do bagażu podręcznego do samolotu?

Kiedy znasz już wymiary, pojawia się kolejny problem – co można zabrać do bagażu podręcznego. Na pokład możesz wnieść kosmetyki w butelkach o pojemności 100 ml (z wyjątkiem tych łatwopalnych) oraz produkty do makijażu. Wszystkie te rzeczy powinny być umieszczone w plastikowej zamykanej torbie o łącznej pojemności 1 litra. Do bagażu podręcznego możesz zabrać również potrzebne leki, a także sprzęt medyczny, taki jak ciśnieniomierz. Pasażerowie w czasie lotu często korzystają ze sprzętów elektronicznych – laptopów, odtwarzaczy mp3 czy tabletów. Taką elektronikę również możesz wnieść w bagażu podręcznym, ale pamiętaj o jej odpowiednim zabezpieczeniu.

Co można zabrać do bagażu podręcznego? Dozwolone są ubrania oraz obuwie, a także rzeczy, które mogą umilić lot. Możesz więc zabrać swoją ulubioną książkę lub przybory do rysowania dla dziecka. Co z jedzeniem i napojami? Nie są zakazane, ale obowiązuje takie samo ograniczenie pojemności, jak w przypadku kosmetyków. Ich łączna pojemność nie może przekroczyć 1 litra.

 

Co można zabrać do bagażu podręcznego do samolotu? Zakazane przedmioty

Istnieje również lista rzeczy, których bezwzględnie nie wolno Ci wnieść na pokład samolotu. To wszystkie ostre przedmioty i broń, a także sprzęt turystyczny, który posiada ostre zakończenia. Zabronione jest także pakowanie do bagażu podręcznego substancji toksycznych, łatwopalnych oraz alkoholu o pojemności większej niż 100 ml. Jedynym wyjątkiem w przypadku alkoholu jest jego zakup w strefie bezcłowej – w takim przypadku może on mieć większą pojemność.

Próba wniesienia pewnych przedmiotów może skutkować nawet odmową wpuszczenia na pokład. Nie możesz zabrać ze sobą żadnego urządzenia do ogłuszania, a także narzędzi roboczych, takich jak piły czy wiertarki. Z lotem możesz pożegnać się wtedy, gdy w bagażu spróbujesz wnieść materiały wybuchowe.

Wiesz już, co można zabrać do bagażu podręcznego? W takim razie wybierz jeszcze odpowiednią walizkę – nasz model kabinowy w kolorze złota umili Ci każdą podróż.

Walizki kabinowe